Franța învinge Maroc cu 2-0 în semifinale și va juca finala Cupei Mondiale 2022 cu Argentina GALERIE FOTO

final
Profimedia

Franța, campioana mondială en-titre, a învins Maroc cu 2-0 în cea de-a doua semifinală a Cupei Mondiale 2022. Partida a fost transmisă în format Live Score pe ȘtirileProTV.ro.

S-a terminat Franţa - Maroc 2-0 (1-0). Au marcat: Theo Hernandez (5), Randal Kolo Muani (79). La meciul de pe Al Bayt Stadium au asistat 68.294 spectatori.

Fluier final! Franța trece cu 2-0 de o echipă formidabilă a Marocului și va juca marea finală a Cupei Mondiale 2022 cu Argentina lui Messi.

Anunțul făcut de Cristiano Ronaldo după eliminarea de la Cupa Mondială. „Din păcate visul s-a încheiat”
De ce nu mai poate statul român să recupereze nimic de la Dan Voiculescu, Ovidiu Tender și Puiu Popoviciu. Sentințele care le-au salvat milionarilor peste 250 de milioane de euro

Min. 90+4: Marocanii au în ultimele clipe de joc o ratare absolut monumentală, dar mingea refuză să intre în poarta Franței.

Min. 80: GOOOL!!! Francezii fac 2-0 printr-un gol marcat de Kolo Muani la prima sa atingere de balon, după o fază superbă creată de Mbappe.

Min. 56: Marocanii atacă dezlănțuiți poarta Franței în primele 10 minute ale reprize secunde, iar ”cocoșii galici” resping cu dificultate acțiunile extrem de incisive ale ”leilor din Atlas”.

Marocul luptă admirabil și dovedește o determinare ieșită din comun, pusă în practică printr-un fotbal de cea mai bună calitate.

În tribuna oficială se află și președintele Franței, Emmanuel Macron, cunoscut drept un suporter înrăit al ”cocoșilor galici”.

Macron a putut fi văzut foarte bine dispus, arătându-i la un moment dat ceva pe telefon președintelui FIFA, Gianni Infantino.

Min. 45: Prima repriză se termină cu scorul stabilit încă din minutul 5. Marocanii au forțat egalarea în ultimele minute, dar atacurile lor au fost respinse de campionii mondiali.

Min. 44: Fază absolut splendidă reușită de marocani la poarta Franței, dar o foarfecă realizată de Amallah lovește bara.

Min. 36: Ratare incredibilă a lui Mbappe, care ratează singur cu portarul, după o acțiune în viteză a Franței. Mingea revine la Giroud, care reia puțin pe lângă poartă.

Min. 17: Francezii s-au aflat foarte aproape de a majora scorul, dar șutul trimis de Giroud a lovit bara.

Min. 5: GOOOL!!! Franța deschide rapid scorul, printr-un gol marcat de Hernandez, după o fază încâlcită în careul marocan.

Franța pornește ca mare favorită în semifinala de miercuri de pe stadionul Al Bayt împotriva Marocului. În „sferturi”, naționala din Hexagon a triumfat în fața Angliei, scor 2-1.

Marocul a devenit prima națiune africană care a ajuns în semifinalele Cupei Mondiale, după victoria împotriva Portugaliei (scor 1-0). În acest meci din semifinalele turneului final 2022, „Leii din Atlas” vor întâlni Franța, campioana mondială în exercițiu.

Cele două selecționate nu s-au duelat niciodată la vreun turneu final, iar ultimul meci dintre „Cocoșul galic” și „Leii din Atlas” este un amical din 2007, încheiat 2-2.

Echipe probabile:

Franța: Lloris - Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez - Tchouameni, Rabiot - Dembele, Griezmann, Mbappe - Giroud
Selecționer: Didier Deschamps

Maroc: Bono - Hakimi, El Yamiq, Aguerd, Mazraoui - Ounahi, Amrabat, Amallah - Ziyech, En-Nesyri, Boufal
Selecționer: Walid Regragui.

NEWS ALERT Tragedie! Un fotbalist român a murit la doar 19 ani

Supercomputerul companiei Five Thirty Eight a numit echipa națională a Argentinei principalul candidat pentru câștigarea Cupei Mondiale din 2022.

„Din păcate, ieri, visul s-a încheiat”, a scris Cristiano Ronaldo pe Instagram, la o zi după eliminarea de la Cupa Mondială, ultima sa șansă de câștiga trofeul Jules Rimet.

Marocanii, ”în delir” de bucurie pe străzile din Belgia, Franţa şi Spania după ce au învins Portugalia în Cupa Mondială

Marocanii au sărbătorit, sâmbătă noaptea, pe străzile din Belgia, Franţa, Spania şi Ţările de Jos calificarea în semifinalele Cupei Mondiale, în urma victoriei în faţa Portugaliei.

Greșeala fatală făcută de Bianca, Patrizia și Cristi. S-ar fi putut salva, probabil, din calea torentului ucigaș

Au fost găsite, duminică, trupurile celor două fete din România luate de ape vineri, în Italia, după o viitură pe râul Natisone.

După ani de întârzieri și miliarde pierdute, în România se lucrează pe toate tronsoanele de autostradă lipsă

„Pe drum spre Europa” partea I. Uniunea Europeană ne-a pus la dispoziție peste 20 de miliarde de euro din 2007 și până în prezent ca să ne modernizăm infrastructura.

Cum percep tinerii din Generația Z îmbătrânirea. „După 40 încolo deja este gata”

Într-o lume în care vârsta este privită de multe ori ca o barieră, un nou studiu aduce în discuție ideea că bătrânețea reprezintă, de fapt, mai mult o problemă de percepție.