Ce scrie presa internațională despre evoluția „aproape perfectă” a Simonei Halep la Australian Open

Simona Halep

Presa internaţională a lăudat evoluţia Simonei Halep din meciul cu Anett Kontaveit şi a remarcat parcursul bun al jucătoarei române la Australian Open, singura sportivă rămasă în competiţie care nu a pierdut vreun set.

BBC: Simona Halep a trecut într-un mod minunat de Anett Kontaveit şi a ajuns în semifinale. Românca nu a pierdut niciun set la ediţia din acest an şi nu a fost niciodată în pericol pe Rod Laver Arena.

"Aproape de perfecțiune. De neoprit!" au scris australienii de la Melbourne pe contul oficial al competiției.

WTA Tennis: Simona Halep este în semifinale la Australian Open fără să piardă un set după ce a trecut vijelios de Anett Kontaveit. Halep a fost la controlul meciului încă de la început, cu un procentaj de 78% pe primul serviciu şi cinci break-uri, obţinând astfel o victorie în doar 53 de minute.

Fox Sports: "Simona Halep a trimis miercuri un avertisment la Australian Open după ce s-a calificat în semifinale după doar 53 de minute de joc. Halep a distrus-o pe Anett Kontaveit în sferturile de finală de la Melbourne. Halep, în vârstă de 28 de ani, singura sfertfinalistă care nu a cedat set până acum, urmăreşte să-şi adauge în palmares titlul de la Melbourne alături de trofeele de la Roland Garros şi Wimbledon".

Ausopen.com: Simona Halep a făcut pregătirea competiţională în afară României pentru prima dată în carieră, iar munca depusă este clar răsplătită, românca oferind o prestaţie fără cusur împotriva lui Anett Kontaveit. Simona a acoperit fără mare efort fiecare centimetru al terenului şi a oferit un joc agresiv care a copleşit-o pe Kontaveit.

L'Equipe: Foarte solidă, Simona Halep îşi continuă drumul. Este singura jucătoare care nu a pierdut niciun set în acest turneu, iar pe Anett Kontaveit a dominat-o categoric. Estona nu a găsit niciodată soluţia pentru a răspunde şi a lăsat-o pe Simona să defileze. Simona e foarte pregătită din punct de vedere fizic şi foarte eficientă.

Australian Open 2020. Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de tenis Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce a spulberat-o pe estoniana Anett Kontaveit cu 6-1, 6-1, miercuri, la Melbourne.

În semifinale, Simona se va duela cu Garbine Muguruza, aflată pe locul 31 în clasamentul WTA.

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless, iar reacțiile au fost pe măsură

Lionel Messi nu se va întoarce acasă, în Argentina, pentru a-şi încheia cariera de fotbalist. Într-un interviu acordat miercuri pentru ESPN, argentinianul a declarat că va "agăţa ghetele în cui" la actualul său club, Inter Miami, relatează L'Equipe.

Simona Halep va disputa primul meci în România, după o pauză de aproape 2 ani. „Am spus "Da!" din prima”

Nume mari din tenisul mondial sunt, în acest sfârșit de săptamană, la Sports Festival Cluj.

Echipa Ucrainei a învins Moldova la Chișinău, scor 4-0. Ucraina este prima adversară a României la EURO 2024

Echipa naţională a Ucrainei a învins marţi, în deplasare, scor 4-0, naţionala Moldovei, într-un meci amical disputat la Chişinău.

Istoria participărilor naționalei României la Campionatul European de fotbal. Câte victorii au obținut "tricolorii"

Echipa națională de fotbal a României a participat la 17 campanii de calificare pentru Campionatul European.

PSD și PNL vor merge separat la prezidențiale. Cine ar putea fi candidatul PSD, dacă Ciolacu refuză

Deși guvernează împreună, PSD și PNL se pregătesc să meargă pe drumuri separate, la următoarele alegeri.

Investițiile României cresc, dar construcțiile stagnează. Economiștii anticipează o revenire economică

Necesare într-o economie puternică, investițiile din România au crescut în primele luni ale anului, comparativ cu aceeași perioadă din 2023.